Higiena osobista – czynności najczęściej kojarzone z regularnym myciem ciała z użyciem mydła i detergentów, systematyczną zmianą i praniem odzieży oraz unikaniem zabrudzenia.
Ludzie głuchoniewidomi mają takie same potrzeby higieniczne jak każdy inny. Muszą dbać o swoją skórę, włosy, zęby, paznokcie i organy płciowe. Zdecydowaną większość zabiegów higienicznych i pielęgnacyjnych głuchoniewidomi wykonują podobnie, jak reszta społeczeństwa. Nieco inna może być tylko techniczna strona przebiegu niektórych czynności, co związane jest ze stopniem przede wszystkim utraty wzroku przez osobę głuchoniewidomą.
Przykładowo – robiąc sobie makijaż, kobieta głuchoniewidoma ma cień do oczu w sztyfcie. Nabiera go trochę na palec wskazujący i przejeżdża nim górną powiekę od nosa do zewnątrz, a potem w kącikach oczu wyciera delikatnie tonikiem. Podobnie jak inne kobiety do ust używa pomadki. Pędzelkiem delikatnie rozprowadza puder, kierując się ruchem kolistym od ust w stronę uszu.
Głuchoniewidomy mężczyzna, goląc twarz, dotyka opuszkami palców miejsca, gdzie się golił, by sprawdzić, czy niema pozostałości zarostu. Może używać przy goleniu zarówno maszynki elektrycznej, jak i ręcznej, jednorazowej, a także z wymiennymi ostrzami.
Głuchoniewidomi samodzielnie kąpią się, myją twarz i ręce, nacierają się olejkami czy mleczkiem kosmetycznym, psikają się dezorantami, podcierają się w toalecie itp.
Ważne jest, aby pamiętać, że ludzie głuchoniewidomi są tak samo wrażliwi na higienę osobistą jak każdy inny człowiek. Muszą dbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie.