Ludzie głuchoniewidomi, którzy są zainteresowani jeździectwem, mają możliwość uczestniczenia w tej aktywności dzięki specjalnym programom jazdy konnej. Terapia jazdy konnej, znana również jako hipoterapia, jest formą terapii rekreacyjnej, która może przynosić wiele korzyści fizycznych i emocjonalnych dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, w tym dla osób głuchoniewidomych. Głuchoniewidomi mogą też jeździć na koniu rekreacyjnie, pod warunkiem dostosowania tej aktywności do ich możliwości.
W trakcie hipoterapii, instruktorzy specjalnie przeszkoleni do pracy z osobami niepełnosprawnymi, w tym z osobami głuchoniewidomymi, pomagają uczestnikom wsiadać na konie i prowadzą sesje jazdy w kontrolowanym i bezpiecznym środowisku. Używają różnych technik komunikacji, takich jak dotyk, sygnały rękami czy mimika, aby przekazywać instrukcje jeźdźcom. W trakcie jazdy wykorzystuje się także rozwiązania, które dają możliwość połączenia się zdalnie z aparatami słuchowymi lub procesorami dźwięku, by przekazywać instrukcje głosowo na odległość.
Jazda konno może wspierać rozwój zdolności równowagi, koordynacji ruchowej i postrzegania przestrzennego, a także przyczyniać się do poprawy pewności siebie i emocjonalnego dobrostanu ludzi głuchoniewidomych.
Należy podkreślić, że programy hipoterapii czy jazdy rekreacyjnej dla osób głuchoniewidomych muszą być przeprowadzane przez wykwalifikowanych specjalistów, którzy rozumieją unikalne potrzeby i wyzwania związane z tą niepełnosprawnością. Dzięki odpowiedniemu wsparciu i odpowiednim środkom bezpieczeństwa, ludzie głuchoniewidomi mogą czerpać radość i korzyści z jazdy konnej.