Pętle indukcyjne są systemami wspomagającymi osoby korzystające z aparatów słuchowych lub procesorów dźwięku w odbieraniu dźwięku, zwłaszcza w pomieszczeniach publicznych. Działają w oparciu o technologię indukcji magnetycznej, która przekształca dźwięki w sygnały elektryczne, przesyłane przez pętlę indukcyjną do aparatu słuchowego użytkownika.
Osoba głuchoniewidoma czy słabosłysząca, mając odpowiednio skonfigurowany procesor dźwięku lub aparat słuchowy z funkcją “t-coil” (zwany też telebobiną), może wykorzystać tę funkcję, aby odbierać dźwięk bezpośrednio z pętli indukcyjnej. Dzięki temu dźwięk jest bardziej wyraźny i wolny od zakłóceń, co pomaga w sytuacjach, gdzie zwykłe dźwięki są trudne do zrozumienia, takich jak w hałaśliwych miejscach publicznych czy podczas wystąpień i przedstawień.
Pętle indukcyjne powinny znajdować się w każdym miejscu publicznym, takim jak na przykład: dworce kolejowe/autobusowe, porty lotnicze, apteki, przychodnie zdrowia, szpitale, banki, kasy, punkty informacyjne, muzea, sale kinowe i teatralne, miejsca kultów religijnych, szkoły, uczelnie itp. Aby mogli z niej skorzystać ludzie z różnym stopniem uszkodzenia słuchu, pętla indukcyjna musi być prawidłowo oznakowana i spełniać normę PN-EN 60118-4 z 2015r., która dotyczy warunków instalacji i działania pętli indukcyjnych.